Predsedníčka von der Leyenová dostala záverečnú správu o strategickom dialógu o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová dostala záverečnú správu o strategickom dialógu o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ, ktorú jej odovzdal predseda skupiny profesor Peter Strohschneider. Správa s názvom Spoločné vyhliadky pre poľnohospodárstvo a potraviny v Európe obsahuje hodnotenie výziev a príležitostí, po ktorom nasleduje súbor odporúčaní. Tieto návrhy budú slúžiť ako usmernenie pre prácu Európskej komisie pri formovaní vízie pre poľnohospodárstvo a potraviny, ktorú má predložiť v priebehu prvých 100 dní druhého funkčného obdobia predsedníčky von der Leyenovej.

Komisia uvítala významnú prácu, ktorú odviedlo 29 členov strategického dialógu od januára 2024, keď predsedníčka Komisie Ursula von der Leyenová strategický dialóg otvorila. Takisto ocenila konštruktívnu angažovanosť, ktorú títo členovia preukazovali počas celého procesu a vďaka ktorej bolo možné záverečnú správu sfinalizovať a jednomyseľne schváliť. Výsledok, ktorý dnes vidíme, je dôkazom toho, že medzi kľúčovými záujmami z celého agropotravinového reťazca možno dosiahnuť konsenzus, a to aj v časoch polarizácie súvisiacej s verejnou diskusiou o agropotravinárskych otázkach.

Ak si zachováme tento prístup a budeme naďalej posilňovať dialóg a vzájomnú dôveru medzi názorovo odlišnými stranami, môže to pomôcť priniesť trvalé riešenia na dosiahnutie konkurencieschopných, odolných, rozmanitých a udržateľných agropotravinárskych systémov v EÚ. Komisia preto dôkladne posúdi odporúčania uvedené v tejto správe s cieľom vytvoriť novú platformu, ktorá bude združovať aktérov z celého agropotravinárskeho sektora, občianskej spoločnosti a sveta vedy, aby naďalej zvažovali stratégie na zvýšenie udržateľnosti a odolnosti agropotravinárskych systémov.

V správe o dialógu sa uvádza, že potravinárska a poľnohospodárska výroba tvoria základný prvok európskej spoločnosti a bezpečnosti a že rozmanitosť európskych potravín a poľnohospodárstva je veľkým prínosom. Členovia strategického dialógu sa zhodli v tom, že hospodárska, environmentálna a sociálna udržateľnosť v agropotravinárskom sektore sa môžu vzájomne posilňovať, najmä ak sú podporované koherentnými politickými opatreniami. Poukazuje sa aj na úlohu, ktorú zohrávajú trhy, stravovacie návyky a inovácie pri podpore udržateľnosti.

Odporúčania, ktoré sú v správe podrobne opísané, sú rozdelené do piatich pilierov:

  • Spolupráca v záujme udržateľnej, odolnej a konkurencieschopnej budúcnosti: táto časť je venovaná potrebe prispôsobiť SPP v kontexte prebiehajúceho prechodu na udržateľnejšie a konkurencieschopnejšie potravinové systémy, významu posilnenia postavenia poľnohospodárov v potravinovom hodnotovom reťazci, prístupu k financovaniu a úlohe obchodu a medzinárodných noriem.
  • Vývoj smerom k udržateľným agropotravinárskym systémom: odporúčania v rámci tohto okruhu sa zameriavajú na podporu a propagáciu udržateľných poľnohospodárskych postupov vrátane chovu hospodárskych zvierat. Presadzuje sa v nich zvýšenie informovanosti o dobrých životných podmienkach zvierat a posilnenie postavenia spotrebiteľov pri výbere udržateľnej a vyváženej stravy.
  • Podpora transformačnej odolnosti: vzhľadom na zvyšujúce sa environmentálne, klimatické, geopolitické a hospodárske riziká sa v správe uvádza potreba posilniť nástroje na riadenia rizika a krízové riadenie, ako aj lepšie chrániť a riadiť poľnohospodársku pôdu, podporovať poľnohospodárstvo zamerané na odolnosť vodných zdrojov a rozvíjať inovatívne prístupy v oblasti šľachtenia rastlín.
  • Vytváranie atraktívneho a rozmanitého odvetvia: v tomto oddiele sa podrobne opisuje význam generačnej obnovy a rodovej rovnosti, ako aj dynamických vidieckych oblastí a agropotravinárskych systémov vrátane potreby chrániť pracovníkov.
  • Lepší prístup k poznatkom a inováciám a ich lepšie využívanie: v odporúčaniach sa konštatuje, že je nutné uľahčiť prístup k vedomostiam a zručnostiam a že digitalizácia je príležitosťou.

Správa vypracovaná v rámci strategického dialógu o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ je určená Európskej komisii, Európskemu parlamentu, členským štátom a zainteresovaným stranám.

Súvislosti

Vďaka strategickému dialógu o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ, ktorý predsedníčka von der Leyenová oznámila vo svojej správe o stave Únie v septembri 2023 a otvorila v januári 2024, sa spojilo 29 významných zainteresovaných strán z európskych agropotravinárskych odvetví, občianskej spoločnosti, vidieckych komunít a akademickej obce. Ich cieľom je dosiahnuť spoločné chápanie a víziu budúcnosti poľnohospodárskych a potravinových systémov EÚ.

Úlohou dialógu bolo riešiť štyri otázky:

  • Ako môžeme poskytnúť našim poľnohospodárom a vidieckym komunitám, v ktorých žijú, lepšiu perspektívu vrátane primeranej životnej úrovne?
  • Ako môžeme podporiť poľnohospodárstvo v medziach našej planéty a jej ekosystému?
  • Ako môžeme lepšie využiť obrovské príležitosti, ktoré vyplývajú z poznatkov a technologických inovácií?
  • Ako môžeme podporiť jasnú a prosperujúcu budúcnosť európskeho potravinového systému v konkurenčnom svete?

Na základe tejto štruktúry boli zriadené rôzne pracovné skupiny, ktoré sa týmito otázkami zaoberali. Od januára do augusta 2024 sa zorganizovalo aj sedem plenárnych zasadnutí pre všetkých členov strategického dialógu, pričom na troch z nich sa zúčastnila predsedníčka Komisie von der Leyenová. Predseda skupiny profesor Strohschneider okrem toho požiadal o príspevky aj celoúnijné organizácie pôsobiace v celom potravinovom dodávateľskom reťazci. Stretol sa tiež s ministrami poľnohospodárstva členských štátov, s celým kolégiom komisárov EÚ, s poslancami Európskeho parlamentu a so zástupcami Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru a Výboru regiónov.

Ďalšie informácie

Spoločné vyhliadky pre poľnohospodárstvo a potraviny v Európe: záverečná správa o strategickom dialógu o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ

Strategický dialóg o budúcnosti poľnohospodárstva EÚ

Zoznam účastníkov strategického dialógu

Prihláste sa k odberu tohto RSS kanála
Login